רוצים להרחיב את הבית שלכם ללא עלות?

פינוי בינוי בישראל זה הפתרון שלכם!

רוצים להרחיב את הבית שלכם ללא עלות?

פינוי בינוי בישראל זה הפתרון שלכם!

פינוי בינוי בישראל

פינוי בינוי בישראל היא מדיניות שגובשה על ידי משרד הבינוי והשיכון כבר בשנת 1998, כחלק מאסטרטגיית ההתחדשות העירונית. על פי מדיניות זו רשאי משרד הבינוי להעניק לשטח מסוים את הסטטוס של פינוי בינוי, סטטוס המייעד את המבנים באותו השטח להריסה מוחלטת ולבניית מבנים חדשים במקומם. מדיניות זו של פינוי בינוי בישראל פותחה כתוצאה משלושה מניעים מרכזיים:

  1. אזילת שטחים פתוחים מחוץ לערים
  2. הצורך בציפוף עירוני וניצול מרבי של השטחים העירוניים
  3. קשיים בטיפול במרקמים עירוניים שעוברים שחיקה והתדרדרות

הכרזת שטח בסטטוס פינוי בינוי בירושלים ובכלל, מאפשרת לעשות שימוש יעיל יותר בקרקע העירונית, ליצור עתודות מגורים בהיקפים גדולים יותר ולשמר שטחים ירוקים בתוך העיר, על בסיס תכנון נכון ואפקטיבי יותר של השטחים העירוניים.

כיצד מבוצע התהליך של פינוי בינוי בישראל?

מרגע שניתן הסטטוס לאזור מסוים, יכולים דיירי המבנים באותו אזור להוציא אל הפועל פרויקט פינוי בינוי עבור המבנה שלהם. ההחלטה היא של הדיירים, והיא נעשית בדרך כלל ביוזמה של יזמי פינוי בינוי בישראל, מתווכים וחברות לניהול פרויקטי נדל"ן, בהסכמה ותמיכה מלאה של הדיירים. במסגרת ההסכם, אמור היזם להתחייב כלפי הדיירים סביב שלושה אלמנטים מרכזיים:

  1. הדיירים יקבלו דירה חדשה בשטח זהה או גדול יותר בבניין החדש
  2. היזם יממן לדיירים את עלות שכר הדירה למגורים חלופיים במהלך הפרויקט
  3. היזם יממן את עלויות הארנונה של המבנה לאורך תקופת הפרויקט

לאחר שנחתם הסכם בין הדיירים ליזם ולאחר שנתקבלו כל האישורים הנדרשים, מתפנים הדיירים מהמבנה אל המגורים החלופיים שלהם, והיזם מתחיל בתהליך ההריסה של המבנה הקיים. במקום המבנה הישן, מקים היזם בניין חדש, גבוה יותר, ובו כמות גדולה יותר של דירות בהתאם להיתר הבנייה שניתן לו. חלק מן הדירות ניתנות לדיירים הקיימים בהתאם להסכם, וחלקן נמכרות לדיירים חדשים. מימון הפרויקט כולו מגיע ממכירת הדירות החדשות לדיירים חדשים, מכירה שממנה מפיק היזם את הרווח עבור הפרויקט.

מהו היקף הפרויקטים עד כה?

פינוי בינוי בישראלפינוי בינוי בישראל הוא תחום שהלך ותפס תאוצה עם השנים, והחל מתחילת העשור השני, כ-5% מסך התחלות הבנייה בישראל, מקורן במיזמי פינוי בינוי, וכ-9% נוספים מקורן במיזמי תמ"א 38 (2) במסלול הריסה ובנייה מחדש. מרבית הפרויקטים מתקיימים באזור המרכז, בו קיים הריכוז העירוני הגדול ביותר ברחבי ישראל. להלן מספר סטטיסטיקות מעניינות עבור מיזמי פינוי בינוי בישראל:

שנהסך התחלות בנייהמתוכן – פינוי בינוי
201446,9752,892
201553,4492,159
201653,2392,263

 

 

דיר סרבן בפינוי בינוי

אחת התופעות הבולטות ביותר בתהליכי פינוי בינוי בישראל היא התופעה של "דייר סרבן", קרי דייר המסרב לפנות את דירתו לצורך מימוש פרויקט פינוי בינוי. בשנת 2014 נדרש לראשונה בית המשפט העליון ליישוב סכסוך דיירים מול דיירת סרבנית, וזו חויבה בפיצוי של 485 אלף ₪ לדיירי הבניין האחרים. בשנת 2016, העלתה שרת המשפטים שקד הצעת חוק חדשה, המיועדת להתמודד בצורה טובה יותר עם דיירים סרבנים, שהסירוב שלהם הוא בלתי סביר.

חברת ארץ עיר היא חברת ייזום, ניהול ושיווק פרויקטים בעולם הנדל"ן, המתמחה בתחום הפינוי בינוי. בחברה פועלים יועצים ומנהלים, המתמחים בכל הוראות החוק והפרוצדורות לייזום וניהול מיזמי פינוי בינוי עד תום. אזור המגורים שלכם אושר לפינוי בינוי? רוצים לברר תחילה האם הוא אושר? צרו איתנו קשר עוד היום ואחד היועצים שלנו ישמח לעמוד לרשותכם.