בתשרי תשפ"ג (אוקטובר 2022) צפוי לפוג תוקפו של חוק תמ"א 38 במתכונתו הנוכחית.
אז למי שלא היה פה בשנים האחרונות, הבאנו רקע מקוצר על תמ"א 38 עד כה, מידע על השינויים הצפויים
ו- במה שונה ירושלים משאר הערים בישראל?

תמ"א 38, עדיין כאן!

תמ"א 38
פנייך לאן?

אחד הנושאים החמים והמדוברים ביותר בתחום הבנייה והנדל”ן בישראל, הוא תמ”א 38, התוכנית שיצאה לדרך בחודש מאי 2005, בעיקר מפני החשש ההולך וגובר בקרב מקבלי ההחלטות ובקרב הציבור מפני ההשלכות הקשות הצפויות לבניינים ישנים במידה ותתרחש רעידת אדמה בישראל.

כדי לדרבן את בעלי הדירות להיכנס להליך המורכב ולייצר כדאיות לקבלנים ויזמים, התירה התוכנית בניה של עד 2 קומות נוספות, פטור מהיטלי השבחה ובניה ותוספת אחוזי בניה לכל אחת מהדירות הקיימות בבניין. כך הדיירים נהנים מדירה מחוזקת רחבת ידיים והקבלנים נהנים מהרווח הגלום במכירת הדירות החדשות.

התוכנית שהתקבלה בקול רעש גדול, נתקלה במהלך השנים בבעיות טכניות רבות, בעיקר מול הרשויות השונות שלא ששו לאשר את התוכניות, ומצד היזמים, שלא נכנסו לפרויקטים פחות כלכליים בפריפריה ובשכונות מצוקה בהן קיימת סכנה ממשית לבטיחות הבניינים ודווקא שם לא התקדמה התוכנית.

ניתן לראות לדוגמא את דו”ח מבקר המדינה, בו הוא קובע: “אין באמצעי העידוד הכלכליים והמנהליים שניתנו בתמ”א 38 משום תמריץ לחיזוקם של מבני מגורים באזורי הפריפריה” מהדו”ח עולה עוד כי גם באזורים שבהם השתלם לקדם את תמ”א 38, חוזקו מעט מאד מבנים במסגרת ‘תמ”א 38’, ולמרות הכל, הוארכה התוכנית שוב ושוב… כאשר לאחרונה נראה כי התוכנית עומדת בפני מפנה משמעותי.

לסיכום, 3 סיבות מרכזיות הובילו את ראשי הרשויות העירוניות ומומחים נוספים להביע הסתייגות ולסיים מוקדם מהצפוי את תמ"א 38 ואלו הן:

  1. תשתיות השכונה אינן מתאימות לעיבוי נפח האוכלוסייה.
  2. אין כדאיות בתוכנית באזורים החשובים באמת כנגד רעידת אדמה
  3. מגרשי בניינים צפופים עם בעיות תכנוניות רבות, אינן מאפשרות לבצע את התוכנית בלי הקלות בניה משמעותיות.

עדיין זה לא אבוד!

תוכנית בוודאות ממשיכה עד אוקטובר 2022, כלומר שעד אז פתיחת ‘תיק רישוי’ ברשות המקומית תאפשר להמשיך את הפרויקט גם לאחר אוקטובר 2020.

חשוב לקחת בחשבון, כי התהליך כולו עד לפתיחת ‘תיק רישוי’ אורך מספר חודשים, לכן אם אתם חושבים על ההזדמנות הזו לבית שלכם, כדאי שתצרו קשר בהקדם ואנו נקדם את העניין מול דיירי הבניין והרשויות.

תמ”א 38 במספרים

מעניין לדעת, כי עד כה התוכנית נחלה הצלחה יפה ברחבי הארץ, ניתנו היתרים ליותר מ 35,000 יחידות דיור, אולם בפועל נבנו למעלה מ-10,000 יח”ד בלבד.

בשנת 2019 לבדה, ניבנו 600 היתרים לתמ”א 38 (בפועל מדובר ב7,325 יח”ד חדשות ומתוכן 2,859 יח”ד חדשות)

הנתון המעניין יותר, הוא כי מתוך 22,474 יחידות דיור חדשות שנבנו באותה שנה, 12.7% מתוכן, היו במסגרת התחדשות עירונית. (פינוי בינוי או תמ”א 38)

לסיכום, התחדשות עירונית – תמ”א 38 ופינוי בינוי, עדיין כאן.

גם אם יתרחשו שינויים נקודתיים בחוק, תרומתו לשוק הדיור בישראל עצומה ולא ניתן לוותר עליו בקלות.

ירושלים, כבר מסתמנת כיוצאת דופן,
מי יהיו הרשויות שילכו בעקבותיה?

ירושלים, עיר הבירה של ישראל – מצד אחד, שטח דמוגרפי מוגבל ומצד שני, כולם רוצים ליטול בה חלק ולהתגורר בעיר המבוקשת.

מצוקת הדיור בירושלים עצומה, ניתן לראות אפילו משפחות צעירות עם ילדים מצטופפות במחסנים תת קרקעיים שהוסבו ל’יחידות דיור’ העיקר לגור בירושלים..

משיחות פנימיות שערכנו עם צמרת התכנון במחלקת הנדסה בעיריית ירושלים, הבנו כי הקברניטים לא מזלזלים בתרומה המשמעותיות של תמ”א 38 כחלק משמעותי מהפתרון למצוקת הדיור בירושלים.

לפי התוכנית, בכל שנה אמורות להבנות 10,000 דירות חדשות בירושלים רק מיישום תמ”א 38, וזו הסיבה שהוחלט בעיריית ירושלים להשאיר את התוכנית עד לפקיעתו ב 2025.

לסיכום, לא ניתן לחזות את העתיד, אך אנו מאמינים כי תמ”א 38 תמשיך ללוות אותנו עוד שנים רבות ויינתנו שיפורים שיהפכו את איכות החיים והתמורה למשתלמת יותר.