מעוניינים להתקדם לדירה טובה יותר בלי להשקיע כסף?

תמ"א 38 בירושלים זה הפתרון שלכם!

תמ"א 38 בירושלים
למה אנחנו?

תמ"א אלו ראשי תיבות למונח התכנוני: תכנית מתאר ארצית, תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה ומיגון המבנים בעזרת הוספת ממ"ד לכל דירה.
תכנית תמ"א 38 בירושלים ובכלל, נשענת על הקונספט של מתן היתרים לתוספות בנייה בבניין שבפרויקט, תוספות שמכירתן תספק את מקור המימון והרווח עבור היזם המבצע. לאורך השנים, עברה התכנית גלגולים שונים, כשהבולט ביותר שבהם הוא תמ"א 38 (2), שלוקח את התכנית צעד אחד קדימה ומתמקד בהריסה ובנייה מחדש של המבנה, בדומה לפינוי בינוי בירושלים ובכלל.
הנושא של תמ”א 38 הולך ותופס תאוצה ביותר ויותר ערים ברחבי ישראל, ויש לכך סיבות טובות. תמ”א 38 בירושלים היא תכנית ממשלתית, המאפשרת לדיירי בניינים משותפים, לשפץ ולחדש את ביתם מבלי להוציא על כך כסף. בבסיסה, מיועדת התכנית לחזק מבנים שנבנו בסטנדרטים מיושנים, על מנת להגן עליהם במקרה של רעידת אדמה חזקה, אלא שעם הזמן התגבש נוהג במסגרתו עורך הקבלן המבצע תהליך שיפוץ וחידוש מקיף לבניין והכל במסגרת התכנית שמאפשרת לקבלן לקבל זכויות בנייה לבניית יחידות דיור נוספות בראש הבניין ובכך לכסות את עלויות העבודה ולהרוויח.

תמ"א 38 בירושלים – פשוט מאוד, עם התאמות

במכלול מיזמי תמ"א 38 ירושלים נחשבת לעיר בעלת פוטנציאל רב, וזאת לאור מצבור השכונות המיושנות הממוקמות בשטחה, כדוגמת: קטמון הישנה, המושבה הגרמנית, רחביה, שמואל הנביא, תלפיות, בקעה ועוד. ירושלים ידועה גם כעיר שמקפידה מאוד על הנושא של היתרי בנייה ושמירה על האופי ההיסטורי והשמרני של העיר, כפי שבא לידי ביטוי למשל במגבלות החלות על חיפוי מבנים באמצעות אבן ירושלמית. בהתאם לכך, על אף שתכנית תמ"א 38 היא תכנית המגדירה מלכתחילה את היקפי התוספות ופעולות החידוש שניתן לבצע במסגרת פרויקט תמ"א 38 בירושלים, עיריית ירושלים שומרת לעצמה את הזכות להתערב בתכנית הבנייה הסופית וזאת משיקולים תכנוניים, אדריכליים, נופיים, תשתיות וכדומה.

תמ"א 38 עיריית ירושלים – תכנית 10038

הנושא של תמ”א 38 עיריית ירושלים, טופל במסגרת תכנית 10038 שמרכזת ומסדירה את כל נושא תמ”א 38 בירושלים בכל שכונות וחלקי העיר וברחבי הארץ בכלל.

  • במסגרת התכנית, חולקה העיר לארבעה אזורים נפרדים:
  • העיר העתיקה, שמהווה הלב ההיסטורי של העיר
  • מתחם העיר ההיסטורי ואזורי שימור ברחבי העיר
  • אזורים המיועדים להתחדשות עירונית
  • יתר חלקי העיר

עבור כל אחד מן החלקים האלה של תמ”א 38, עיריית ירושלים קבעה כללים וקריטריונים לביצוע מהלכי התחדשות עירונית ובהם גם תמ”א 38. מרגע שהופקדה התכנית בוועדה המחוזית, לא ניתן לבצע כל מהלך תמ”א 38 בירושלים ובכלל הנוגד את הכללים המפורטים בתכנית, ללא אישור של הוועדה המחוזית ולכן נחשבת כבר עכשיו התכנית כספר החוקים והכללים שעל פיו מבוצעים פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי העיר
 ממכתבו של ראש העיר לשעבר, ניר ברקת ניתן לראות כי העיריה מעודדת התחדשות עירונית בירושלים:

"ירושלים התחדשות עירונית אינה רק סיסמה. אנו פועלים למימושה בצעדים מעשיים: ירושלים היא העיר הראשונה בה פועלת מנהלת התחדשות עירונית, בחברת מוריה, שהיא חברת התשתיות המובילה שלנו."

"עיריית ירושלים החליטה על מתן פטור מהיטל השבחה בפרויקטים לפינוי ובינוי שייצאו לפועל תוך 5 שנים." 

"ממשלת ישראל העמידה לרשות העיר מענק מיוחד להורדת צפיפות במתחמים מורכבים על מנת שגם הם יגיעו לכדאיות כלכלית ותומכת בנו בחידוש תשתיות." 

"התחדשות עירונית היא העתיד של המדינה, והעתיד של התחדשות עירונית נמצא בירושלים. כאן תמצאו ערכי קרקע גבוהים, עירייה תומכת והזדמנויות אטרקטיביות.

"הגברת השקיפות בתחום והצגת מדד משוכלל לדירוג היזמים והקבלנים הפועלים בענף הוא עוד צעד חשוב לבניית האמון של התושבים בתהליך ולהצרת צעדיהם של מארגני עסקאות הפועלים בטכניקות נלוזות ומכשילים פרויקטים. אני מברך על כך ומקווה שבשנים הקרובות נראה את מקומה של ירושלים במפת היזמות בתחום התחדשות עירונית עולה וצומח. "

מה ההבדלים בין סוגי התמ"א השונים?

ככלל, ישנם שני סוגי תמ"א 38 בירושלים, שמהווים את עיקר הפעילות בתחום. המסלול הרגיל הוא מסלול המיועד לחיזוק מבנים, כשהשיפוץ וחידוש המבנה הוא רק אלמנט נלווה, אם כי יכול להיות בהחלט מקיף ומספק עבור דיירי הבניין. מסלול תמ"א 38 (2) הוא מסלול נוסף של תמ"א 38 בירושלים שנוצר במסגרת תיקון ייעודי לחוק ואשר במסגרתו מבוצעת הריסה מוחלטת של המבנה ובנייתו מחדש על פי סטנדרטים אדריכליים והנדסיים מודרניים.

ההחלטה על תכנית התמ"א שתיושם תלויה בשורה של גורמים, לרבות אישור של משרד הבינוי והשיכון ושל עיריית ירושלים, גילו ומצבו של המבנה, ההיקף המקסימלי האפשרי של תוספות בנייה באזור, שיקולי תכנון ואדריכלות של העירייה וכדומה.
כיצד ניתן להגיש מועמדות לפרויקט תמ"א 38 ירושלים?

מבחינת הזמינות של תמ"א 38, ירושלים נחשבת לעיר בה תושבים רבים עשויים ליהנות מהתכנית האטרקטיבית. ההחלטה על תמ"א 38 מבוצעת תחילה על ידי הרשויות הרלוונטיות שמגדירות שטח מסוים כשטח המיועד לתמ"א 38. בהמשך לכך, יש לבחון את המסלולים הזמינים עבור אותו השטח והמבנים הממוקמים בו. רק בשלב זה, ניתן להתחיל לגבש הסכמה בין הדיירים ולסגור מסגרת ביצוע מול היזם.

התהליך של יישום תמ"א 38 בירושלים לא אמור להיות מסובך, אך הוא בהחלט כולל שורה ארוכה של היבטים מקצועיים, בירוקרטיים, משפטיים ותכנוניים שלרוב מחייבים מעורבות של גורם מקצועי שילווה את הדיירים, החל מהשלבים הראשונים של ייזום הפרויקט ולאורך כל שלבי יישומו.

תמ"א 38 בירושלים, כמה זמן בממוצע לוקח התהליך?

69

פרויקטי
תמ”א 38

בבקשה להיתר

6 חודשים

הזמן הממוצע
מהגשת בקשה עד
קבלת היתר

124

פרויקטי
תמ”א 38

בהיתר בתנאים

10 חודשים

הזמן הממוצע
מקבלת ההיתר
בתנאים לבנייה

93

פרויקטי
תמ”א 38

בהיתר בנייה

24 חודשים

הזמן הממוצע
מקבלת ההיתר
עד לאכלוס

25

פרויקטי
תמ”א 38

מאוכלסים

'ארץ עיר' ייזום ושיווק הזדמנויות נדל"ן

חברת 'ארץ עיר' נוסדה ע"י יזמים מנוסים ואנשי שיווק מוכשרים המומחים בזיהוי הזדמנויות נדל"ן. ל'ארץ עיר' איתנות פיננסית מוכחת וליווי בנקאי צמוד ההכרחי ביותר בפרויקטים מסוג התחדשות עירונית: פינוי בינוי או תמ"א 38 בירושלים

את ההצלחה והמוניטין העשיר קבלה 'ארץ עיר' בזכות עמידה איתנה על עקרונות הבניה:

איכות – הפרויקטים הם הפנים של החברה! מעבר לכך שהחשיבה בראש ובראשונה היא על טובת הדיירים, לצד עבודה עם מגוון נותני שירות המובילים בתחומם – קבלנים, אדריכלים, גורמים ברשויות ועוד.

שירות אישי אמיתי ומציאת פתרונות לכל צורך – פרויקט תמ"א 38 ובייחוד פרויקט פינוי בינוי, הינם פרויקטים מורכבים עם עבודה הנדסית ותכנונית מול אינספור גורמים שונים: מהנדסים, פקחים, אדריכלים, קבלנים, יצרנים, בעלי מלאכה ועוד. הניסיון מכשיר לעבוד בצורה הרמונית מול כל הגורמים.

תמ"א 38 בירושלים זהו מהלך משמעותי לדיירי הבניין, לכן חשוב לבחור חברה שיש לה ניסיון מוכח וקבלות בשטח. מומלץ לדבר עם דיירים מפרויקטים קודמים ולברר על איכות העבודה, לוח הזמנים והתוצאה הסופית.

חברת 'ארץ עיר' בונים את הבית שלכם, תוך הקפדה על פיתוח מערכת יחסית פתוחה ופורייה של הקשבה ומתן פתרונות יצירתיים לדיירי הבניין ומענה לכל צורך ושאלה

תמ"א 38 בירושלים – הרווח כולו שלך!

עלויות הבניה הגבוהות בירושלים, הקושי להשיג היתרי בניה בשכונות במרכז העיר, ההתמודדות עם אתגרי תכנון גבוהים ומחירי הדירות בירושלים, יצרו מציאות בה הדרך היחידה של אלפי משפחות לשדרוג רמת החיים שלהן ולגור בבית גדול ומרווח, היא רק באמצעות תמ"א 38 או פינוי בינוי.

בחברת 'ארץ עיר' מאמינים כי לכל אחד מגיעה הזדמנות להתחדשות, לשדרוג משמעותי בתנאי הדיור ולאיכות חיים. לכן, הצוות המקצועי של 'ארץ עיר'  כאן בשבילכם, נכונים לממש את ההזדמנות שלכם בעזרת מיטב הכלים המקצועיים העומדים לרשותם.

ניסיונם המקצועי של מומחי 'ארץ עיר', הפרויקטים המוצלחים שבוצעו, האחריות המקצועית המלאה לכל אורך הדרך, תשומת הלב המקסימלית המוקדשת לכל פרט, קטן כגדול, החתירה הבלתי נלאית להגנה מקסימלית על צרכיו הייחודיים של כל לקוח והיחס האישי המהווה חלק בלתי נפרד מכל פרויקט, הופכים את חברת ארץ עיר' לבחירה הנבונה ביותר בכל הנוגע להתחדשות עירונית, תמ"א 38 בירושלים ובשאר רחבי הארץ.

אם הנכם מחפשים את הדרך הבטוחה ביותר לביצוע פרויקט תמ"א 38 בירושלים או בכל עיר אחרת ואם חשוב לכם למצוא את הידיים המקצועיות ביותר, מומחי 'ארץ עיר' ישמחו ללוות אתכם בנאמנות, במסירות ובאחריות.