מעוניינים להתקדם לדירה טובה יותר בלי להשקיע כסף?

תמ"א 38 בירושלים זה הפתרון שלכם!

תמ"א 38 בירושלים

תמ"א 38 היא תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. מטרתה של התכנית היא לחזק מבנים מיושנים, ואגב כך גם לשפץ אותם ולהעלות את ערך הנכסים ורווחת הדיירים. תכנית תמ"א 38 בירושלים ובכלל, נשענת על הקונספט של מתן היתרים לתוספות בנייה בבניין שבפרויקט, תוספות שמכירתן תספק את מקור המימון והרווח עבור היזם המבצע. לאורך השנים, עברה התכנית גלגולים שונים, כשהבולט ביותר שבהם הוא תמ"א 38 (2), שלוקח את התכנית צעד אחד קדימה ומתמקד בהריסה ובנייה מחדש של המבנה, בדומה לפינוי בינוי בירושלים ובכלל.

תמ"א 38 בירושלים – פשוט מאוד, עם התאמות

במכלול מיזמי תמ"א 38 ירושלים נחשבת לעיר בעלת פוטנציאל רב, וזאת לאור מצבור השכונות המיושנות הממוקמות בשטחה, כדוגמת: קטמון הישנה, המושבה הגרמנית, רחביה, שמואל הנביא, תלפיות, בקעה ועוד. ירושלים ידועה גם כעיר שמקפידה מאוד על הנושא של היתרי בנייה ושמירה על האופי ההיסטורי והשמרני של העיר, כפי שבא לידי ביטוי למשל במגבלות החלות על חיפוי מבנים באמצעות אבן ירושלמית. בהתאם לכך, על אף שתכנית תמ"א 38 היא תכנית המגדירה מלכתחילה את היקפי התוספות ופעולות החידוש שניתן לבצע במסגרת פרויקט תמ"א 38 בירושלים, עיריית ירושלים שומרת לעצמה את הזכות להתערב בתכנית הבנייה הסופית, וזאת משיקולים תכנוניים, אדריכליים, נופיים, תשתיות וכדומה.

מה ההבדלים בין סוגי התמ"א השונים?

ככלל, ישנם שני סוגי תמ"א 38 בירושלים, שמהווים את עיקר הפעילות בתחום. המסלול הרגיל הוא מסלול המיועד לחיזוק מבנים, כשהשיפוץ וחידוש המבנה הוא רק אלמנט נלווה, אם כי יכול להיות בהחלט מקיף ומספק עבור דיירי הבניין. מסלול תמ"א 38 (2) הוא מסלול נוסף של תמ"א 38 בירושלים שנוצר במסגרת תיקון ייעודי לחוק, ואשר במסגרתו מבוצעת הריסה מוחלטת של המבנה, ובנייתו מחדש על פי סטנדרטים אדריכליים והנדסיים מודרניים. ההחלטה על תכנית התמ"א שתיושם תלויה בשורה של גורמים, לרבות אישור של משרד הבינוי והשיכון ושל עיריית ירושלים, גילו ומצבו של המבנה, ההיקף המקסימלי האפשרי של תוספות בנייה באזור, שיקולי תכנון ואדריכלות של העירייה וכדומה.

כיצד ניתן להגיש מועמדות לפרויקט תמ"א 38 ירושלים?

תמבבחינת הזמינות של תמ"א 38 ירושלים נחשבת לעיר בה תושבים רבים עשויים ליהנות מהתכנית האטרקטיבית. ההחלטה על תמ"א 38 מבוצעת תחילה על ידי הרשויות הרלוונטיות שמגדירות שטח מסוים כשטח המיועד לתמ"א 38. בהמשך לכך, יש לבחון את המסלולים הזמינים עבור אותו השטח והמבנים הממוקמים בו. רק בשלב זה, ניתן להתחיל לגבש הסכמה בין הדיירים ולסגור מסגרת ביצוע מול היזם. התהליך של יישום תמ"א 38 בירושלים לא אמור להיות מסובך מדי, אך הוא בהחלט כולל שורה ארוכה של היבטים מקצועיים, בירוקרטיים, משפטיים ותכנוניים שלרוב מחייבים מעורבות של גורם מקצועי שילווה את הדיירים, החל מהשלבים הראשונים של ייזום הפרויקט ולאורך כל שלבי יישומו.

כדי להבטיח שאתם מנצלים את זכאותכם לפרויקט תמ"א 38 בירושלים ובכלל, ובכדי להבטיח שהפרויקט מנוהל בצורה חוקית, מקצועית ובטוחה, צרו קשר עוד היום עם חברת ארץ עיר, המתמחה בייזום, ניהול ושיווק מיזמי נדל"ן ופרויקטים של תמ"א 38 ברחבי העיר.